Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45-74 lat
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie w Polsce rozpoznaje się go u ok. 20 tysięcy Polek. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty jest uleczalny. W związku z tym kluczowe są regularne badania mammograficzne, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.
Codziennie 76 mammobusów rusza w Polskę. Przyjeżdżają do małych i średnich miast oraz wsi, umożliwiając wykonanie profilaktycznej mammografii blisko miejsca zamieszkania. W 2024 roku już blisko 543 tys. kobiet wykonało mammografię w mammobusie - poinformował NFZ.
Harmonogram postoju mammobusów dostępny jest na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/
Mammografia jest szybka i bezbolesna, trwa kilka minut i nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Dawka promieniowania podczas badania jest niska, zbliżona do otrzymywanej np. podczas prześwietlenia zęba, a pokazuje zmiany, które nie są jeszcze wyczuwalne przez badanie palpacyjne.
"Mammografia w mammobusie nie różni się niczym od tej wykonywanej w przychodni. Wymagania techniczne, wyposażenie są identyczne dla wszystkich pracowni mammograficznych. Dodatkowo zaletą mammobusów jest to, że zazwyczaj stają np. w parku na parkingu dużego sklepu, zatem wracając z pracy, idąc po zakupy, możemy w nich zrobić badanie +od ręki+, wystarczy mieć dowód osobisty - powiedziała Ewa Maciejewska, prezeska Stowarzyszenia Łódzki Klub Amazonka.
Narodowy Fundusz Zdrowia stworzył film edukacyjny „Mammobus – badanie krok po kroku”, który dostępny jest na kanale YouTube Akademia NFZ. (PAP)
akar/ agz/