reklama
kategoria: Społeczne
31 październik 2022

Halloween jako rodzaj zabawy – ale czy aby na pewno bezpiecznej?

zdjęcie: Halloween jako rodzaj zabawy – ale czy aby na pewno bezpiecznej? / pixabay/3750968
Święto przejęte od obcej kultury - nieświadomość ludzi i niemałe konsekwencje
REKLAMA

KONSUMPCJONIZM – ŁYKANIE NOWINEK SPOZA KRAJU

Druidzi i kapłani celtyccy wierzyli, że Halloween jest dniem, w którym zaciera się granica pomiędzy światem ziemskim a krainą umarłych. Wierzono również, że zastępy piekielnych demonów, z bogiem śmierci Samhainem na czele, pędzą przez ziemię dusze złych ludzi, by te mogły odpokutować swoje czyny. By zniechęcić demony i pokutujące dusze, przebywające podczas Halloween na ziemi, przygotowywano straszne maski i całe postaci, które miały odstraszać niechcianych gości.
Jednym z najstarszych sposobów obrony przed złem, było wydłubywanie w dużych warzywach, takich jak rzepa czy buraki, koszmarnej twarzy i umieszczanie w niej świecy tak, by była widoczna z daleka. Po kolonizacji Ameryki i odkryciu nowych roślin i warzyw, w tym dyni, to ta ostatnia stała się narzędziem do walki ze złymi mocami. Znani z porywczości, a nawet okrucieństwa budzili respekt i strach. Druidzi wierzyli jednak, że można ich przekupić ofiarami i życiem zgodnym z religijnymi nakazami. W tym celu w święto Samhain oraz późniejsze Halloween szykowano ogromne ogniska, w których palono ofiary dla bogów. Do ognia trafiały najczęściej owoce i warzywa.
Poza tym lano do ognia wino i mocniejsze alkohole. W wieku XVII nastąpił rozkwit dawnych ceremonii i wierzeń. Potomkowie Celtów z pasją zaczęli wracać do zapomnianych obrzędów. Przypomniano sobie o celtyckiej kulturze i wierzeniach. Na początku XIX wieku, gdy kryzys na Wyspach Brytyjskich zmusił ludzi do emigracji, setki tysięcy mieszkańców królestwa odpłynęło z Europy do Ameryki. Poza dobytkiem i marzeniami o lepszej przyszłości, za ocean zabrano również dawne wierzenia i obyczaje.
Zabawne jest to, że dzisiaj właśnie w Stanach Zjednoczonych obchodzi się Halloween najhuczniej ze wszystkich miejsc na ziemi. Podczas zabaw popularne są zwłaszcza te, podczas których dzieci otrzymują drobne upominki lub słodycze. Poprzebierane maluchy odwiedzają okoliczne domy i sąsiadów, by pochwalić się strojem, a ostatecznie dostać garść słodyczy. Gdy któryś z mieszkańców odmówi poczęstunku, dzieciaki wymyślają psikusy. Najczęściej jest to rozsypywanie papierków przed domem lub rysowanie kredą strasznych postaci na podjeździe1.
 

ODSUWANY TEMAT ŚMIERCI 

Dlaczego śmierć stała się tematem tabu? Jest wiele różnych czynników, przez które ludzie wolą odsuwać od siebie tę kwestię. Śmierć to coś jednorazowego, jednak każdy człowiek w jakiś sposób się tego obawia i nie chce o tym mówić. Lepiej przygotowywać się na narodziny niż na umieranie. Powszechnie wiadomo, że przy temacie śmierci boimy się nieznanego, boimy się bólu, a przede wszystkim momentu, którego nigdy nie przewidzimy.
Często dorośli nie umieją rozmawiać na tego typu tematy, tym bardziej nie uświadamia się ich dzieciom, co w mniemaniu psychologów jest błędne, bo może tylko potęgować w dzieciach lęk związany z tematem śmierci. 

SKRAJNE POSTAWY – LĘK, A ZARAZEM LEKCEWAŻĄCE PODEJŚCIE I „ZABAWA” PODCZAS HALLOWEEN

Trzeba zadać sobie pytanie, dlaczego powszechnie wszyscy unikają tematu i boją się śmierci, a jednak kiedy przychodzi dzień Halloween, hucznie obchodzą ten rytuał. Czy jest to spowodowane tak wielką chęcią zatuszowania tej kwestii, a tym samym lęku przed nią? Skoro śmierć nie jest w powszechnym uznaniu niczym łatwym i niebudzącym skrajnych emocji, to dlaczego świętuje się obrzędy właśnie z tym związane? Obrzędy, które powinny wywoływać tyle samo niepokoju, co sam temat śmierci. Dzieci biorące udział w halloweenowych zabawach” uczą się bardzo złych nawyków, które mogą przyswajać, a to będzie procentowało w ich przyszłość. „Cukierek albo psikus” można bowiem przetłumaczyć na „ulegniesz albo spotka cię kara”. Najczęściej osoby, które nie otwierają domów dzieciom bądź nie chcą dać słodkich przysmaków, zostają w jakiś sposób ukarani – obrzuca się ich dom jajkami, smaruje drzwi pastą do zębów i tak dalej. Dzieci nauczone takiego zachowania, nie będą w przyszłości umiały inaczej rozwiązywać problemów i nie będą umiały przyjąć czyjegoś „nie”.


Przeprowadziliśmy ankietę, której celem było zbadanie, jak wielu jest zwolenników i przeciwników obchodzenia Halloween. Wyniki prezentują się następująco:
w ankiecie udział wzięło 64,3 % kobiet i 35,7 % mężczyzn. Najwięcej osób ankietowanych, bo aż 51 %, to osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia.
59,2 % osób uważa, że jest to święto popularne w Polsce.






WIARA KATOLICKA A HALLOWEEN

Wiele osób uśmiecha się pod nosem, kiedy poznaje stanowisko Kościoła na temat Halloween. Najczęściej ludzie używają argumentu: co złego jest w tym, że dzieci przebierają się za czarownice i diabliki? Albo: przecież to tylko zabawa, nie ma w niej nic złego. Problem polega na tym, że cała symbolika i atmosfera Halloween otwiera człowieka na rzeczywistość, o której gdyby człowiek wiedział, uciekałby, gdzie pieprz rośnie. Otwieranie się zaś na duchy to zabawa z diabłem w chowanego, ale na takich zasadach, że jedynie człowiek szuka, a diabeł pozwala się znaleźć. Duchy istnieją. Z tym tylko, że dusze zbawione trwają w adoracji Boga, a nie zajmują się ziemskimi zabawami ludzi. Toteż kiedy wywołujemy duchy, możemy mieć pewność, że spotkamy albo duszę potępioną, albo demony. Bo choćby człowiek tę zabawę traktował zupełnie niepoważnie, to diabły odpowiadają na każde zaproszenie człowieka. Zresztą sama atmosfera Halloween bliższa jest naszym wyobrażeniom piekła niż nieba. Bo czy wyobrażamy sobie niebo jako miejsce, po którym hasają diabełki, potwory, kościotrupy i czarownice? A jeżeli nie, to po co bawić się w piekło? Czy zabawa w potępienie i przebieranie się za przyjaciół szatana jest miła Chrystusowi?
Wszyscy egzorcyści zwracają uwagę, że problemy opętań i schorzeń psychicznych na tle demonicznym zaczynają się niemal zawsze od niewinnych praktyk. Należą do nich: słuchanie obrazoburczej muzyki, wróżenie, kontaktowanie się z duchami, noszenie talizmanów czy też zabawa w piekło, diabły itp.
Halloween stało się ponadto zyskiem dla wielu osób. Ludzie, którzy zarabiają w Polsce na Halloween, zwłaszcza jeżeli są ochrzczeni, sprzeniewierzają się wierze i tradycji dla pieniędzy. Sami ulegają marketingowemu oszustwu, że Halloween to tylko świecka zabawa, na której można zarobić kilka groszy, i organizują coś, co otwiera ich samych i innych ludzi na działanie szatana.
W odpowiedzi na Halloween Kościół organizuje dla rodzin inne wydarzenia znane jako „Holy Wins”. Odbywają się wówczas m.in. tzw. Bale Wszystkich Świętych, orszaki, procesje i nabożeństwa. Jak wyjaśniał ks. Rytel-Andrianik: „Zamiast straszyć, świętujmy ze świętymi. Zachęcam do włączenia się w akcję „Holy Wins”, czyli „Święty zwycięża”. Promuje ona świętość, radość i dobroć”2.




1 Źródło: https://www.naszeszlaki.pl/archives/44265
Źródło: https://www.niedziela.pl/artykul/54720/nd/Chrzescijanie-nie-obchodza-Halloween 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jędrzejów
3.8°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jędrzejowie

kiedy
2024-12-04 18:00
miejsce
Centrum Kultury, Jędrzejów, Al. J....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-16 19:00
miejsce
Centrum Kultury, Jędrzejów, Al. J....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 19:00
miejsce
Centrum Kultury, Jędrzejów, Al. J....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-22 17:00
miejsce
Centrum Kultury, Jędrzejów, Al. J....
wstęp biletowany